czwartek, 24 października 2013

INCI. Szkodliwe składniki kosmetyków. Dlaczego właśnie naturalna pięlęgnacja?

Myśl o tym poście przychodziła do mnie i odchodziła, sama nie wiedziałam czy o tym pisać czy nie, przecież postów na ten temat jest dosyć sporo. Mimo wszystko temat jest ważny, a  szkodliwe substancje wciąż nas otaczają. Czasem ktoś może trafić na mojego bloga kto o naturalnej pielęgnacji i szkodliwych substancjach nie ma zielonego pojęcia. Mogą też zaglądać tutaj osoby mi bliskie które na inne takie blogi nie zaglądają. Dla takich osób jest ten post :)

INCI
 International Nomenclature of Cosmetic Ingredients
Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych

Sls
Jest to detergent który jest odpowiedzialny za oczyszczanie i pienienie się kosmetyku. Używany z głową raz na jakiś czas nie zrobi nam krzywdy, jednak używany podczas każdej kąpieli, każdego mycia twarzy głowy wysusza naszą skórę i włosy. W płynach do kąpieli i mydełkach mywa z naszej skóry naturalną warstwę ochronną i witaminę D. W szamponach może wysuszyć naszą skórę głowy i jest jedną z przyczyn wysuszenia naszych włosów, doprowadza do ich osłanienia i łamania się końcówek. W płynach do mycia twarzy wysusza skórę powodując bronienie się skóry i co za tym idzie nadprodukcję sebum co u osób z trądzikiem powoduje jego nasilenie. Ostatnio wyczytałam, że stosowany latami wnika w naszą skórę, niestety nie wiem jakie są tego skótki. Tak naprawdę sls jest prawie wszędzie, w prawie każdym żelu pod prysznic, w prawie każdym szamponie czy płynie do mycia twarzy. Nie ma go np. w kosmetykach hipp czy babydream, w kosmetykach rosyjskich, w naturalnych mydełkach. Trzeba zerkać na skad.

SLS – Sodium Lauryl Sulfate
Zamienniki/synonimy SLS (równie silnie i drażniące)
Sodium laureth sulfate (SLES)
Ammonium lauryl sulfate (ALS)
Ammonium laureth sulfate (ALES)
Sodium coco sulfate (SCS)
 Sodium myreth sulfate (SMS)
Sodium dodecyl sulfate (SDS lub NaDS)
Magnesium Laureth Sulfate (MLS)
Sodium monododecyl sulfate
Sodium monolauryl sulfate
Sodium laurilsulfate
Sodium dodecanesulfate
Dodecyl alcohol
Hydrogen sulfate
Sodium salt
N-dodecyl sulfate sodium
Sulfuric acid monododecyl ester sodium salt

Parabeny
Parabenów unikam jak ognia.  Są to konserwanty, mające za zadanie przedłużyć ważność produktu ( nie tylko kosmetyku, w żywności także się znajdują). Wcierane regularnie w skórę wnikają w nią imitując w naszym organizmie żeński hormon-estrogen. Nasz organizm `myśląc` ze ma go w nadmiarze odkłada go w jednym miejscu, tworząc góz. Według badań Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków osoba ważąca około 60 kilogramów dziennie wchłania średnio 75 miligramów parabenów z czego ponad 50 miligramów to te pochodzące z kosmetyków. Naukowcy oficjalnie nie potwierdzili tej rewelacji, mimo wszystko przezorny zawsze ubezpieczony :)

Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride 

Silikony
Silikony stosowane z głową nie robią nam krzywdy. Mimo wszystko przez włosy oblepione silikonami ciężko wniknąć substancjom odżywczym, ponieważ silikony tworzą taką jakby ochronną warstwę, barierę.. Włosy oblepione silikonami też szybciej można obciążyć, szybciej się przetłuszczają. U osób ze skłonnością do zapychania i z trądzikiem powodują nasilenie się trądziku i powstawanie wyprysków. Jak więc unikam silikonów? W szamponach, maskach odżywkach nie toleruje silikonów. W maskach odżywkach mogę tolerować jedynie lekkie odparowujące z włosa, bądź zmywalne wodą. Silikony również akceptuję w preparatach na końcówki w jedwabiach, gdyż zabezpieczają moje końcówki przed mechanicznymi uszkodzeniami. 

ROZPUSZCZALNE W WODZIE 
-dimethicone copolyol 
-lauryl methicone copolyol 
-hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane 
-kazdy silikon z PEG na poczatku 
NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, LATWO USUWANE ZA POMOCA LAGODNYCH SZAMPONOW (np. na bazie coco betaine) 
- amodimethicone ( ktory czesto jest laczony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ulatwia zmywanie) - bardzo fajny silikon 
-dimethicone 
-dimethiconol 
-beheonoxy dimethicone 
-phenyl trimethicone 
NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, CIEZKO USUWANE PRZEZ LAGODNE SZAMPONY (trzeba szampon zostawic na pare minut) 
-simethicone 
-trimethicone 
WYMAGAJACE SULFATES DO USUNIECIA - lepiej sie od nich trzymac z daleka 
-cyclomethicone 
-cyclopentasiloxane 
-trimethylsilylamodimethic one 
- trimethylsiloxysilicates 
Na etykietach silikony można roz­po­znać po następujących końcówkach:
...methicone
...siloxane
...silanol
...silicone

Parafina
Skóra pod nią jest wygładzona, ale nie oddycha. Może być bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Sama w sobie parafina nie jest alergenem, ale regularne jej stosowanie doprowadza do wielu szkodliwych procesów w skórze. Zapycha skórę prowadząć do nasilenia się zmian trądzikowych. Może doprowadzić również do przedwczesnego starzenia się skóry. Nasz organizm nie potrafi wydalić parafiny więc osadza się ona w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych. Może być przyczyną zmian nowotworowych.

Paraffinum Liquidum
Paraffin
Synthetic Wax
Isoparaffin
Mineral Oil
Vaseline
Petrolatum
Ceresin
Isododecane
Isobutane
Isohexadecane
Ozokerite
Cera Microcristallina

Formaldehyd
Formalina jest stosunkowo silnym alergenem, który może powodować podrażnienia układu oddechowego i oczu. Przy długotrwałym stosowaniu nawet niewielkie dawki mogą powodować przejściowe podrażnie­nia skóry lub długotrwałe alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków. Formalina przyspiesza proces starzenia się skóry, jest podejrzewana o działania rakotwórcze. 
Benzylhemiformal
5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
Diazolidinyl Urea
Imidazolidinyl Urea
Quanternium-15
DMDM Hydantoin
Methenamine
Glutaral
Hexetidine
Iodopropynyl Butylcarbamate

Lanolina
Substancja natłuszczająca, wosk o pochodzeniu zwierzęcym. Ma za zadanie nawilżać i oczywiście natłuszczać. Może powodować alergie (długotrwałe wypryski) i podrażnienia.

Lanolin

Chemiczne filtry UV
Chemiczne filtry UV są główną przyczyną fotoalergicznej egzemy kontaktowej. Pod­raż­nie­nia skóry sprzyjają przenikaniu substancji przez naskórek. Chemiczne filtry UV cechują się małym ciężarem cząsteczkowym i są w stanie przenikać przez nas­kó­rek do wnętrza organizmu.
Badania dowodzą, że sto­so­wa­nie syntetycznych filtrów powoduje zmiany hor­mo­nal­ne.
Oxybenzone występują w INCI pod nazwami:

Benzophenone – 3
Benzophenone – 4
Pozostałe szkodliwe filtry chemiczne wys­tę­pu­ją w INCI pod nazwami:
Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate)
Homosalate
Octyl Salicylate
Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane)
Octocrylene
Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)
Ethylhexyl Dimethyl PABA

Syntetyczne barwniki
Syntetyczne barwniki to tańsza wersja barwników pochodzenia naturalnego. Syntetyczne barwniki uwalniają aminy aromatyczne, spośród których wiele jest substancjami drażniącymi, a nawet toksycznymi.
Występują powszechnie w produktach kosmetycznych, głównie w kosmetykach do koloryzacji włosów. Stwierdzono, że mogą wywoływać nowotwory.
Trudno na etykiecie odróżnić barwnik naturalny od syntetycznego, ponieważ wszy­stkie zostały opisane za pomocą liter CI oraz numeru. Najgroźniejsze z syntetycznych barwników zostały zakazane przez Unię Europejską.
Dokonując wyboru sprawdzaj zawsze deklaracje producenta. Kupuj produkty marek, których producenci deklarują korzystanie wyłącznie z naturalnych barwników.

Poliethylene glycol
PEG - glikol polietylenowy,Emuglator, rozpuszczalnik, środek zwiększający lepkość ciekłych preparatów. Stosowany jako środek myjący.
PPG – glikol polipropylenowy, alkoholowa bezbarwna ciecz, tworzy film zapobiegający utraceniem wody ze skóry. Stosowany w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, dezodorantach.
Zarówno do stworzenia PEG i PPG używany jest trujący gaz. Uwrażliwiają skórę na działanie zanieczyszczeń i innych szkodliwych substancji. Uszkadzają strukturę genetyczną komórek, są substancjami rakotwórczymi.

PEG-.... np. PEG-40 Sorbitan Diisostearate
PPG-.... np. PPG-15 Stearate
składnik z końcówką “...eth” np. Laureth-4

Syntetyczne zapachy
Syntetyczne substancje zapachowe są tańszym odpowiednikiem naturalnych zapachów pochodzących z roślin. Praktycznie wszystkie znane związki zapachowe naturalne mają swoje chemiczne odpowiedniki. Są one szczególnie cenione przy produkcji perfum, ponieważ pozwalają na tworzenie niebanalnych wielo­wymiarowych kompozycji. Syntetyczne zapachy są powszechnie sto­sowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych. Powodują silne reakcje alergiczne, alergie skórne. Łatwo wchłanialne akumulują się w organizmie.
Ostatnio podejrzewa się, że syntetyczne piżmo (popularny składnik perfum, kremów po goleniu, mydeł i innych produktów higienicznych) zaburza pracę układu dokrewnego i wywołuje nowotwory ( z drugiej strony naturalne piżmo jest pozyskiwane w niehumanitarny sposób, ale my mówimy tutaj teraz o zapachach pochodzących z roślin).
Substancje zapachowe występują na etykietach pod zbiorową nazwą:
Parfume, Fragrance lub Aroma
zarówno gdy są to kompozycje syntetyczne jak i wtedy gdy są naturalne.
Z uwagi na brak możliwości rozróżnienia, nale­ży przed zakupem produktu zapoznać się z informacjami od producenta i kupować tylko produkty tych marek, które definitywnie deklarują nie używanie syntetycznych zapachów w swoich produktach w ogóle.
Często się bowiem zdarza, że naturalne olejki eteryczne mieszane są z zapachami synte­tycznymi, w celu wzmacnienia zapachu i ograniczenia zużycia drogich, naturalnych olejków eterycznych.

Talk
Jest substancją opowiedzialną za powstawanie nowotworów. W połączeniu z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry.

Talc

Sole aluminium
Związki aluminium mają zdolność przenikania i kumulowania się w skórze. Są substancjami toksycznymi, solami tego samego metalu z którego zbudowane są folie, puszki i samoloty! Mają za zadanie niwelować pocenie i neutralizować brzydki zapach. Mogą doprowadzić do zapalenia gruczołów łojowych i potowych oraz do silnego podrażnienia i wysuszenia skóry. Związki mają działanie rakotwórcze. W komórkach nowotworowych występujących w piersiach wielokrotnie odnajdywano aluminium. Podejrzewa się je nawet o wpływ na chorobę Alzheimera. Może uszkadzać układ oddechowy.

Aluminium hydroxide
Aluminium oxide
Aluminium silicate
Aluminium stearate
Aluminium starch octenylsuccinate
Aluminium Chloride
Aluminium Chlorohydrate
Aluminium Chlorohydrex
Aluminium Chlorohydrex PG
Aluminium Distearate
Aluminium Sesquichlorohydrate
Aluminium Stearate
Aluminium Tristearate
Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY 

Jestem pewna że nie napisałam do końca wszystkiego i że wiele jest szkodliwych substancji.
Dla osób które pięlęgnują się naturalnie tak jak ja nie jest to nic nowego. Dlaczego przeszłam na naturalną pięlęgnację? Na początku kierowały mną wględy oczywiste i typowo próżne czyli uroda. Widziałam blogi kobiet które naturalnie pielęgnują swoje ciało i włosy i widziałam tą piękną głądką taflę długich włosów. Widziałam że to działa i zapragnęłam tego samego. Potem zagłębiłam się w temat składów i tego jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie i zrozumiałam że tu nie chodzi tylko o wygląd ale i o nasze zdrowie. Nie zatruwajmy naszego organizmu niepotrzebną chemią. Pamiętajcie że kosmetyka naturalna to nie są wielkie koszty.. To mylne myślenie. To tylko zmiana nawyków i kosmetyków na inne przyjazne naturze i naszemu ciału :)
Zostawiam was ze zdjęciem z niedzielnego spaceru: koczek który noszę prawie cały czas. Jest mi w nim najwygodniej. Jedynie w nocy zaplatam włosy w warkocz :)

16 komentarzy:

 1. dużo składników unikasz, ja jedynie wystrzegam się częstego stosowania SLES i silikonów, parafina moje włosy puszy. parabeny też do mnie nie przemawiają. wszystko jest dla ludzi tylko trzeba zachować umiar ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że nie jest ich aż tak dużo. Bardziej chodziło mi o taka listę, pokazanie tego co jest szkodliwe, po części dla moich znajomych którzy na ten temat nie mają zielonego pojęcia. Oczywiście czasem zdarza mi się kupić coś z jakimś nie za ciekawym składnikiem mimo wszystko na codzień wolę ich unikać ;)

   Usuń
 2. Ja dawniej unikałam jak ognia silikonów.
  Co się okazało nie są tak straszne i teraz stosuję wszystko, ale uwaga- Z UMIAREM :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie to samo, dlatego zaznaczylam ze toleruje silikony w zabezpieczaniu włosów :)

   Usuń
 3. Fajne spostrzezenia i informacje w jednym miejscu :) Unikalam jak ognia silikonow, powoli do nich wracam, ale z glowa ;) Natomiast SLS wystrzegam sie jak moge ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też na początku ich unikalam. Wszystko z głową i umiarem i będzie idealnie :)

   Usuń
 4. Parafiny nie polecam na twarz, ale za to zabieg parafinowy na dłonie potrafi zdziałać cuda na przesuszonych dłoniach :) Ale żeby talk był szkodliwy? Przecież nim się pudruje niemowlaki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinniśmy się kierować tym ze cos jest cos jest dla niemowlala, bo w tych czasach nawet w kosmetykach dla dzieci są szkodliwe substancja. Pisząc ten post sprawdzalam w różnych źródłach o wszystkie zgodnie potwierdzały ze talk jest szkodliwy więc postanowiłam go na tej liście umieścić :) mój błąd ze nie podałam pod postem źródeł. Cuda na przesuszonych dłoniach działają u mnie olejki :)

   Usuń
 5. Sporo tego. Ja mam problem z czytaniem składów, ale znam co ważniejsze substancje i potrafię stwierdzić, co mi służy a co nie. Nie powiedziałabym, że moja pielęgnacja jest naturalna, ale na pewno świadoma.
  Śliczny ten koczek, mi wychodzi zawsze nierówny..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swiadoma pielegnacja to wstęp do naturalnej :) kochana poprostu robię kucyka zakrecam związane włosy na palcu i owijam dookoła gumki po czym przewiazuje druga gumka :D uwielbiam go!

   Usuń
 6. sama także stosuję naturalną pielęgnację i chociaż na początku było ciężko, to teraz jest coraz lepiej ps. śliczny koczek - aż mi się zachciało jesiennej sesji zdjęciowej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesień jest idealna na zdjęcia, ma swój niezwykły urok :)

   Usuń
 7. Zwykle staram się zwracać uwagę na składy, chociaż zdarzy mi się używać potworka (jak chociażby ten z dzisiejszego posta). Zgadzam się z Tobą, ze w produktach dla dzieci jest całe mnóstwo substancji szkodliwych. Niektóre mają dłuższe składy niż wersje dla dorosłych! Dlatego pielęgnacja Zo jest w większości naturalna.

  Parabeny to ciekawy temat, bo niektóre z nich występują naturalnie w przyrodzie (jak np. metylparaben w borówkach, zwanych tez jagodami).

  Z tzw. substancjami dozwolonymi w kosmetykach czy żywności jest tak, że ustalana jest maksymalna dawka związku chemicznego, który się w produkcie może znajdować. Jednocześnie nie bierzemy (my, jako konsumenci, choć producenci nie palą się do uświadamiania) pod uwagę, że stosując kilka produktów z tym samym składnikiem, często przekraczamy tę normę kilkakrotnie, dzień w dzień...

  Myślę, że wiele ze składników, z jakimi nasza skóra, oskrzela i przewód pokarmowy stykają się na co dzień, okaże się bardzo szkodliwe dopiero dla przyszłych pokoleń. W końcu nie tak przecież dawno, bo 2-3 pokolenia temu, lekarze zalecali palenie papierosów, czy też do wybielania zębów używano związków promieniotwórczych... Szczególnie przeraziła mnie ta cała chemia, kiedy zaszłam w ciążę i wszystko we mnie dążyło tylko do tego, żeby chronić malutkie życie. Wydałam wtedy niemal wszystkie kosmetyki, a sprzątanie ciężkimi detergentami zostawiłam Mężowi. Obecnie nieco ochłonęłam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chcecie poznac cala prawde o parabenach i innych skladnikach w kosmetykach?? Przeczytajcie to! http://www.goodies.pl/blog/parabeny-w-kosmetykach-cala-prawda-o-parabenach/

  OdpowiedzUsuń
 9. Chcecie poznac cala prawde o parabenach i innych skladnikach w kosmetykach?? Przeczytajcie to! http://www.goodies.pl/blog/parabeny-w-kosmetykach-cala-prawda-o-parabenach/

  OdpowiedzUsuń
 10. Zmywa ze skóry witaminę D? Że co? Co ja czytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim za pozytywne komentarze, które motywują mnie do dalszego prowadzenia bloga i dodawania nowych postów :) Mam nadzieję że zostaniesz ze mną na dłużej :)